Nedělám často, že bych jásal nad nákupem nějaké fotografické techniky. O to méně jásám při každé platbě v řádu desetitisíců za profi výbavu. Vždy mě takové výdaje přijdou jen jako jako nutné zlo. Minulý týden se mi ale stalo, že jsem rozbil prasátko a pořídil konečně něco, co mě nejen dobře poslouží, ale ušetří mi to spoustu dřiny a nepříjemností spojených s focení v exterierech. 

sailerkolazPřed několika týdny jsem dostal mail od firmy Photon Europe, kterou jistě všichni známe a od které mám i já nemálo ateliérových legrácek (v hodnotě malého autíčka), že mají nový typ 600Ws bateriových záblesků. Dosud jsem používal na venkovní focení generátor 220V od Fomei, který váží asi 10 kilo a k tomu párek studiových světel Millenia 600Ws… Do terénu jsem tedy putoval s cca 50 kily techniky (záblesky, stativy, voštiny, reflektory, deštníky a zmiňovaný bateriový generátor, buben prodlužovačky…) Poohlížím se po nějaké rozumné bateriové sestavě už dlouho, ale dát 80 tisíc za zdroj a malé zábleskové hlavy se mi fakt nechtělo. Navíc manipulace mi přijde krkolomná… tahat světlo na stativu v ruce, zakopávat o kabel a na rameni nosit zdroj. Jediné co je lepší než studiová sestava je váha.

Revoluce nových blesků PHOTON STROBO HD  je v tom, že se jedná o malou, kompaktní zábleskovou jednotku, která váží jen asi 2,5 kila, mající baterku (vyměnitelnou) přímo v těle hlavy. Odpadá tedy klasické nepříjemné tahání šňůr a dva stativy se světly pěkně vezmete do teplejch a donesete o 10 metrů dál s foťákem na krku úplně v pohodě.

Teorie tedy super.. Ale co praxe?

Abych nekupoval zajíce v pytli, vyšlo mi vedení Photon Europe vstříc a na moje reklamní focení pro luxusní značku Toni Sailer mi zapůjčilo dvě tato světla a 3 baterie.

Jelikož venku bylo poměrně slunečno, potřeboval jsem vysvěcovat stíny nebo používat jako kontra. Stačilo mi tedy jen jedno světlo, ale o to víc jsem se s ním skamarádil. Manipulace je prostě geniální. Už nikdy se nechci vrátit ke světlu na šňůře. Běhání po golfovém hřišti, nebo převoz světla v bugynce je prostě naprsoto parádní.. Stačí jen stáhnout nohy stativu máte naprosto skladnou věc, kterou hodíte přes rameno, do ruky, prostě cokoli. Bajonet Bowens dovoluje užití všeho příslušenství, které doma najdete.
Naprosto geniální je i to, že světlo má v sobě vestavěný bezdrátový přijímač, takže blýskat, ale i ovládat intenzitu záblesku můžete rovnou z bezrátového odpalovače, který můžete dokoupit (nebo používat klasické bezdrtátové odpalovače, které máte doma – visící ze samic malého Jacka) . Dosah odpalovače je kam až oko dohlédne. Prostě pecka!

Trochu jsem se bál výdrže baterky, protože jsem si nebral nic na náhradní řešení a kdyby došla v půli focení, byl by trochu trablík. Ale opět překvapení a opět jen superlativy. Asi po 4 hodinovém focení a 560 záblescích v intenzitě od 1/4 do 1/32 neubyl na displeji ani jeden dílek stavu baterie. Nabíjení je na bateriovku taky poměrně rychlé a navíc rychlost záblesku je fakt ohromná – 1/15000s.

Takže, pánové z Photon Europe, za mě třikrát hurá 🙂 Už mám jedno světlo doma a druhé pořídím asi ve velmi brzké době. 🙂