Jako dlouholetý uživatel full frame a nově i středoformátových zrcadlovek, jsem se vždy tvářil trochu skepticky a s úsměvěm, když mě někdo prosil o zhodnocení jeho malého, cestovního foťáku. Ať už to byly dřívější testy bezzrcadlovek jiných firem, či EVF zrcadlovek, vždy se jednalo o levnější foťáky, které ani zdaleka nedosahovaly kvalit profi zrcadlovek. O Hasselbladu X1D jsem nicméně slyšel jen samá superlativa (také cena není úplně malá) a tak jsem se na něj opravdu těšil.

K testování tohoto foťáku jsem si zvolil přesně to, v čem vidím jeho největší přínos. A to sice poměr velikosti/kvality výstupu. Je to opravdu prcek, takže cesta na Kypr byla poprvé jen s příručním zavazadlem. Když jsem tahal svou zrcadlovku se 3 objektivy a přílušenstvím, nikdy se mi už nevešel ani kus oblečení do příručního zavazadla a musel jsem si platit druhé. Teď se mi i k plastovému kufru s tímto černým krasavcem ve výroční edici 4116 se dvěma objektivy vešlo i pár triček, kraťasů apod. Obvykle jezdím jen s fotobrašnou, takže by se mi do kufru vešlo ještě 4x více věcí, protože molitanem vypolstrovaný kufr je opravdu macek. Ale půjčený foťák s objektivy v hodnotě přes 400 tisíc jsem si jen tak v brašně tahat nedovolil. 🙂

Focení probíhalo čistě v denním světle, bez odrazky a čehokoli jiného. Žádné blesky, filtry, ND, polarizáky. Prostě čistě jen foťák s objektivy 45 mm a 90 mm. Foťák byl nastaven na prioritu clony (A) kvůli kontrole hlouhky ostrosti. Záměrně jsem užíval nejnižší clonová čásla, abych zdůraznil měkkost a krásný bokeh fotky, oddělení dětských modelů od pozadí. Výsledné fotky jsou prostě opticky stejné jako u podstatně dražšího bratrance H6D 50c. Je až neuvěřitelné, jak se do tak malého těla výrobcům podařilo nacpat tak velký čip, který samozřejmě disponuje úžasným dynamickým rozsahem, barevnou věrností, vysokou citlivostí a 51 megapixely. Není co vytknout.

Ovládání je zcela intuitivní a dotykový displej je přehledný, čitelný i za horších světelných podmínek. Já jsem ale zvyklý fotit přes hledáček, který je v tomto případě elektronický a zapíná se asi půl vteřinky po přiložení foťáku k oku. Super je také to, že se dá dioptricky korigovat.

Foťák má samozřejmě jistá omezení, se kterými člověk musí počítat. Není to univerzální kladivo na všechny příležitosti. Ale na statickou reklamní fotku, krajinu, cestování, fahsion apod.  Prostě všude tam, kde je dán důraz na dokonalý výstup a není důležitá rychlost snímání nebo sledování přibližujích se/vzdalujích se objektů.

Klady:

  • Střední formát se všemi jeho výhodami (ISO, dynamický rozsah, ostrost, podání barev)
  • kompaktnost
  • praktičnost
  • nízká hmotnost
  • dlouhá výdrž baterie
  • skvělé světelné objektivy

Zápory:

  • Nemá fuknci AF SERVO (nesleduje pohybující se předmět – na spotrovní fotku prostě dělaný není)
  • delší čas „bootování“ (asi tak 5 sekund do pohotovosti)
  • nižší počet snímků za sekundu oproti FF.

Nebýt tedy absence funkce AF-SERVO, uvažoval bych o něm jako o náhradě za velkou zrcadlovku, protože po několikahodinovém focení je rozdíl váhy opravdu znát. O to víc, když s adaptérem můžete používat objektivy zrcadlovek typu H, které mám. Občas ale fotím i reklamu, kde je potřeba zachytit objekt v pohybu směrem k objektivu, a zde jsou jisté limity, které jsem zaznamenal. Mít ale zbytečné koruny, jistě bych o něm uvažoval jako o náhradním těle a fotil bych s ním mnoho zakázek.

Pro koho tedy foťák je?
Pro lidi, kteří požadují naprosto špičkovou kvalitou fotek, které dnes nejsou schopné poskytnout žádné konvenční full frame zradlovky a z nějakého důvodu (velikost, cena) neuvažují o koupi velké středoformátové zdcadlovky.

Link na produkt na stránkách STABLECAM, oficiálního dealera Hasselblad pro ČR: https://www.stablecam.com/shopcategory/fotoaparaty